سفارش تبلیغ
صبا
آنکه ایمانش را خالص کرد، هدایت یافت . [امام علی علیه السلام]
لوگوی وبلاگ
 

آمار و اطلاعات

بازدید امروز :16
بازدید دیروز :193
کل بازدید :222787
تعداد کل یاداشته ها : 423
97/9/24
3:27 ص
مشخصات مدیروبلاگ
 
مسلم فروزان نیا[103]

خبر مایه
لوگوی دوستان
 

   برداشتی از کتاب فرمول نابغه ها تالیف برایان تریسی مترجم : محمد رضا آل یاسین

مطالعه ( ضلع نخست ): مطالعه در بهره وری فردی نقش عمده و اساسی به عهده دارد نه تنها تمرکز فکر را تقویت می کند این امکان را نیز فراهم می کند تا درباره مهارت ها و استعدادهای طبیعی خودتان معلومات بیشتری به دست آورده و کارآیی ها و استعدادهای نهانی تان را پرورش دهید .مارک تواین نویسنده نامدار جهان تنها با خواندن صفحه پاره کتابی که به هنگام عبور از جنگل و بر حسب تصادف با آن برخورد کرده بود زندگی اش را متحول کرد . همین یک ورق پاره که درباره سرگذشت ژاندارک بود بر اشتیاق مارک تواین نسبت به تاریخ دامن زد و سبب شد بدون آن که خود بداند در راه ترقی و طریق افتخار و اشتهار گام بردارد .متاسفانه در دنیای امروز مطالعه در زندگی مردم نه تنها نقش عمده ای ندارد بلکه به طور جنبی و حاشیه ای هم کمتر مورد توجه قرار می گیرد حتی در کشورهای پیشرفته نظیر آمریکا مردم به طور متوسط کمتر از یک کتاب در سال مطالعه می کنند و پنجاه و هشت درصد از مردم این کشور پس از فارغ التحصیلی حتی یک کتاب را به طور کامل نمی خوانند و هشتاد درصد کتاب های موجود در کتاب فروشی ها توسط بیست در صد مردم خریداری می شود طبق بررسی های انجام شده یکی از خصوصیات مردان و زنان کامیاب جهان آن است که به طور متوسط سالانه بیست کتاب را به دقت مطالعه می کنند و از این طریق با اشخاص برجسته به رایزنی و تبادل افکار پرداخته و گاه آنان را سمبل و الگوی خود قرار داده اند .

به هر حال اگر قصد دارید قابلیت ها و تواناییهای خود را شکوفا سازید ضرورت دارد از طریق مطالعه اطلاعات خود را در زمینه های مختلف افزایش دهید و شرح مختصری از بعضی مقالات در دفترچه ای جمع آوری کرده و گاه به گاه به آن مراجعه کنید .

گوش کردن به نوارهای سخنرانی ( ضلع دوم مثلث ) در آن جا که دانش و اطلاعات قدرت و توان بالقوه محسوب می شود و عصر حاضر سرشار از دانستنی ها ، تجربیات و اکتشافات تازه است بر شماست که همواره برای آموختن در کمین موقعیت ها باشید و از روش های مختلفی برای کسب اطلاعات سود بجویید به استناد آمار و مدارک، رانندگان خودروهای شخصی سالانه به طور متوسط بین هجده تا سی و شش هزار کیلومتر رانندگی می کنند به بیانی دیگر این افراد پانصد تا هزار ساعت یعنی وقتی معادل با یک تا دو هزار ساعت ، یعنی وقتی معادل با یک تا دو ترم دانشگاهی را در اتومبیل می گذرانند . این بدان معناست که تنها از طریق گوش کردن به نوارهای صوتی در اتومبیل تان می توانید از محاسن و مواهبی چون تجربه ، دانش و قوه ابتکار دیگران ، به نحو احسن استفاده کنید و به یکی از مطلع ترین و با انگیزه ترین افراد جامعه تبدیل شوید . طبیعی است که با استفاده از خطوط اتوبوس ، مترو و سایر وسایل نقلیه عمومی برای رفت و آمد می توانید با دقت بیشتری به نوارها گوش کرده و از آن بیشتر بهره برداری کنید به هر حال با گوش کردن به نوارهای سخنرانی و آموزشی در حین رانندگی و یا در وسایل حمل و نقل عمومی ، بر روی ساعت ها از وقت خود که به راحتی از دسترستان خارج می شود سرمایه گذاری کرده و از آ، در جهت رشد و ارتقای شخصیت خویش سود می برید .

شرکت در جلسات سخنرانی ( ضلع سوم ) بر خلاف اعتقادات غالب مردم ، دوره های آموزشی تنها به فضاهای آموزشی نظیر دبیرستان و دانشگاه محدود نمی شود به همین دلیل بد نیست بعضی اوقات در سمیناری شرکت کرده و ذهنتان را از آخرین نقطه نظرها و تجربیات افراد محقق ، اندیشمند سرشار سازید .امروزه با توجه به شیوه های گوناگون و متنوع کسب دانش ، غفلت از رشد و توسعه فردی قابل قبول نیست . مطالعه ، گوش کردن


  
  

افرادی که دچار کمبود عزت نفس هستند زندگی غیر مفرح و پیش پا افتاده ای دارند چرا که سعی دارند طوری زندگی کنند که از ترس ها و هیجانات به دور باشند و به همین دلیل بسیاری از فرصت های موجود برای نیل به موفقیت و رضایت خاطر در زندگی را از دست می دهند تصمیمات آن ها بیشتر بر مبنای حفاظت از خود و راضی نگاه داشتن دیگران است و این فرآیندی است که بدبختی های بیشتری برای آن ها به ارمغان می آورد

اگر از مبتلایان به این عارضه هستید ناامید نشوید پیشنهادهای زیر می تواند کارگشا باشد :

- اعمال و رفتار خود را به دقت تحت نظر بگیرید تا متوجه شوید چه چیزی شما را برمی انگیزد .اگر دچار وسواس برای جلب رضایت و تصدیق دیگران هستید و خود را تحت کنترل نیروهای خارجی قرار داده اید اگر بیش از حد نسبت به نظرات دیگران و این که در مورد شما چه فکری می کنند حساس شده اید اگر خیال می کنید هر جا می روید همه دارند شما را نگاه می کنند و وقتی در جمعی حضور ندارید همه پشت سر شما حرف می زنند و اگر خنده های دیگران را به این حساب می گذارید که دارند شما را دست می اندازند و به شما می خندند زما ن آن فرا رسیده که این طرز تفکر غیر منطقی را در بوته آزمایش قرار دهید و تلاشی جدی را برای در اختیار گرفتن زندگی تان آغاز نمایید شروع به انجام کارهایی کنید که دوست دارید تصمیمات مستقلی بگیرید که به نظرتان درست و در راستای علایقتان هستند اگر لازم بود همیشه می توان نظر یا کمک دیگران و یا حتی تصدیق آن ها را جویا شد ولی شما باید یاد بگیرید خودتان باشید و بتوانید تصمیماتی بگیرید که با شرایطتان سنخیت داشته باشد .


  
  

عزیزان !!

دلسرد نشوید ایمان خود را از دست ندهید پایمردی کنید فرشتگان عالم حاضر و آماده اند تا به شما کمک کنند اگر رادیوی ذهنتان را خاموش کرده اید به آن معنی نیست که ایستگاه رادیویی برنامه ندارد .

نیروها آماده کمک به شما هستند امواج همیشه حاضر و آماده اند تا به شما خدمت کنند سعی کنید دوباره ایستگاه را بگیرید و آن را به صورت جزیی از زندگی خود در آورید اشتباه نشود تقلا نکنید اگر می خواهید روی آب دریا شناور بمانید فقط کافی است خود را به امواج دریا بسپارید و به شناور شدن خود ایمان بیاورید .

دست و پا زدن بی مورد یعنی غرق شدن در دریا ، و شهامت شناور شدن و پیش رفتن غالبا با هم همراه است پس با ایمان  به بهترین شکلی که از دست تان بر می آید خود را در دریای زندگی جاری سازید .

مهربانان ! در درون شما نیروی بزرگی نهفته است دوباره می گوید در درون شما ذهنی وجود دارد که به ذهن جهانی پیوند خورده است که به شما قدرت و توانایی انجام غیر ممکن ها را خواهد داد و هر چه را نیاز داشته باشید برایتان فراهم می کند .

فریاد می زنم قلمروی آسمان در درون شماست و این تنها مالکیت چیزهای مادی را شامل می شود .دوستان خوبم به احساسات خود بی توجه نباشید و از آن ها پیروی کنید اگر احساس خاصی در شما به وجود آمده و یا مثلا احساس نیاز به انجام کاری در شما قوت گرفته است لازم نیست در مورد آن بحث کنید همین حالا در مکان آرامی بنشینید اگر می توانید چند شمع روشن کنید چند نفس عمیق بکشید و خود را در راحت ترین وضع ممکن قرار دهید و آرام باشید .

حالا خواسته خود را مطرح کنید این خواسته می تواند هم کلامی با یک دوست باشد ، ثروتی افسانه ای ، قبولی در یک رشته و یا پیدا کردن چیزی که گم کرده ای باشد ( در این مورد کافی است صحنه های قبلی در زمانی که با آن شی بودید را به یاد آورید و در ذهن خود مجسم کنید ) معتقد و مطمئن باشید که غیر ممکن وجود ندارد هر چه بخواهید به دست خواهید آورد .

در پایان از همه شما می خواهم همه را در دایره مهر خود قرار دهید حتی دشمنانتان را ، از خدا حتی برای دشمنانتان طلب آمرزش کنید بدی هایشان را ببخشید با آن ها هماهنگ شوید دوستشان بدارید و هر چه را برای خود می خواهید برای همه بخواهید .

با تشکر از آقای احمد حلت مدیر مسئول مجله موفقیت  


  
  

دو دلیل برای بهتر انجام دادن کارها وجود دارد .دلیل اول : وقتی کارتان را به طور کامل انجام می دهید و از خودتان صد درصد مایه می گذارید احساس رضایت و شادی بیشتری خواهید کرد . زمانی را که به مدرسه می رفتید به خاطر بیاورید آن روزهایی که تمام تکالیفتان را به بهترین نحو انجام می دادید با چه احساسی به سوی مدرسه می رفتید ؟آیا احساس شوق بیشتری نداشتید ؟ این که شما 50 سال پیش مدرسه را ترک کرده اید موضوع مهمی نیست اصل تکالیف هنوز برای شما کاربرد دارد .معلمتان می گفت : سخت کار کن والدینتان هم به شما می گفتند سخت کار کن امروز رییستان به شما می گوید سخت کار کن اما شما تلاش نمی کنید که معلمتان یا والدینتان را خوشحال کنید و یا رییستان را از خودتان راضی نگه دارید شما سخت تلاش می کنید تنها برای رضایت خودتان .

دلیل دوم : جهان برای تنبیه افراد تنبل و متکبر روش خاصی دارد .چیزهای زیادی ممکن است در زندگی یا حرفه شما رو به راه نباشد و شما هم هیچ تلاشی برای سرو سامان دادن به آن ها انجام ندهید . در واقع هنگامی که شما باری به هر جهت و بی هدف زندگی می کنید اوضاع زندگی هم روز به روز وخیم تر می شود .بوکسوری که حریف خود را دست کم می گیرد و یا تاجری که نسبت به رقبای خود بی تفاوت است نمونه های خوبی هستند از کسانی که تکبر باعث شکستشان شده است تاکنون دقت کرده اید که چطور بعضی از رانندگان تاکسی با نشاط کار می کنند و برخی سفری کسالت آور ایجاد می کنند ؟ تفاوت در کجاست ؟ رانندگان با نشاط فلسفه متفاوتی دارند شاید شما بگویید رانندگان خوب سرویس خوبی می دهند چون شاد و پر انرژی هستند اما آن ها شاد و پر انرژی هستند چون سرویس خوبی می دهند .کسانی که از کارشان لذت می برند وقتی از خواب بیدار می شوند با خود می گویند امروز قصد دارم مفیدتر و بهتر از دیروز باشم . برای چه کسی کار می کنید ؟ همیشه بیش از آن چه مزد می گیری کار کن تا روزی بیش از آن چه کار می کنی مزد بگیری . اخیرا به رستورانی رفتم و با یک گارسون بد خلق روبه رو شدم او با رفتارش به من گفت : چه کسی به تو اجازه داده به این رستوران بیایی ؟ در حدود 20 دقیقه طول کشید تا برایم یک فنجان قهوه آورد وقتی فنجان را روی میز گذاشت تقریبا بیشتر قهوه در نعلبکی ریخته شده بود من از او درباره شغل و رییسش سوال کردم او گفت : مطمئنم که حاضر نیستم باقی عمرم را برای این آدم خسیس کار کنم متاسفانه او یک نکته بسیار مهم را درباره زندگی و کار فراموش کرده بود ( شما برای رییستان کار نمی کنید شما برای خودتان کار می کنید ) ممکن است هیچ یک از کارفرمایان شما ایده آل نباشند و همکارانتان نیز موجوداتی تنبل باشند با همه این ها هنگامی که قراردادتان را امضا می کنید وظیفه شما این است که به بهترین نحوی که می توانید کار کنید نه این که برای کسی که به شما حقوق می دهد دردسر درست کنید .در واقع زمانی که برای کارتان تنها نیمی از توانایی تان را به کار می گیرید شما بیش از رییستان متضرر می شوید او تنها کمی پول از دست می دهد اما شما اشتیاق و عزت نفستان را از دست می دهید


  
  

در دسته بندی ای که از سوی صاحب نظران کسب و کار ارایه گردیده ، دهه 1980 را دهه جنبش کیفیت ( تاکید بر اینکه برای دستیابی به کیفیت بهتر ،  همه کارکنان باید از قدرت فکری خود بهتر استفاده کنند ) دهه 1990 را دهه مهندسی مجدد ( استفاده از فناوری برای بهبود فرآیندهای کسب و کار و کاهش هزینه ها ) و دهه 2000 را دهه مدیریت دانش لقب داده اند دانش همان صورت ذهنی ایده ها ، واقعیتها ، مفاهیم ، داده ها و تکنیک های ثبت شده در حافظه انسان است که از مغز سرچشمه می گیرد و مبتنی بر اطلاعاتی است که با تجربه ، باورها و ارزشهای شخصی ، همراه با تصمیم و عمل وی ، دگرگون و بارور می شود دانش هر شخص با دانش فرد دیگری که همان اطلاعات را دریافت می کند یکسان نیست اهمیت فزاینده دانش در عصر حاضر سازمانها را ناگزیر می سازد تا نسبت به معانی ای چون خلاقیت تکنیک ، خلاقیت در محصول یا فرآیند و خلاقیت سازمانی یا استراتژیک ، با تعمقی بیشتر بیندیشند این موضوع سازمانها را با چالشهایی در زمینه چگونگی پردازش دانش و ایجاد آن مواجه می سازد

نوناکا در مدل یکپارچه خود برای ایجاد دانش پویا از دانش به عنوان عامل محرک درونی یاد می کند دانشی که مفهومی در برنداشته باشد در واقع اطلاعات خواهد بود و اطلاعات زمانی به دانش تبدیل می گردد که توسط اشخاص تفسیر گردیده با عقاید و تعهدات آنها آمیخته شده و به آن مفهوم داده شود به تبع تبدیل دانش به منبع استراتژیک برای رقابت و بقای سازمانها و جوامع نیاز به توسعه و اشراف بر روشهای خلق اشتراک و به کارگیری آن حیاتی می شود .تقاضا برای دانش به نوبه خود به تقاضا برای افزایش ذخیره دانش و توزیع آن منجر می گرددمدیریت دانش مجموعه ای از فرایند ها برای فهم و به کارگیری منبع استراتژیک دانش در سازمان است مدیریت دانش رویکردی ساخت یافته است که رویه هایی را برای شناسایی ، ارزیابی و سازماندهی ، ذخیره و به کارگیری دانش به منظور تامین نیازها و اهداف سازمان برقرار می سازد مدیریت دانش علاوه بر مدیریت اطلاعات تسهیل در ایجاد دانش جدید و مدیریت روشهای تسهیم و کاربری دانش را نیز بر عهده دارد . بسته به اینکه دانش از لحاظ فیزیکی در کجا قرار می گیرد می توان آن را به دو نوع دانش تصریحی و ضمنی تقسیم بندی کرد . نوکا و نویسندگانی دیگر از جمله ( هال ) و ( آندریانی ) دانش تصریحی را دانشی می دانند که قابل رمز گذاری و کد گذاری بوده و در نتیجه می توان آن را به سادگی مخابره ، پردازش و منتقل و در پایگاه داده ها ذخیره کرد .این نوع از دانش را می توان فرم داد و یک فرمول علمی و یا کتابچه راهنما بین افراد سازمان منتشر کرد .دستورالعملها ، مقررات ، قوانین ، رویه های انجام کار ، آئین نامه ها ، شرح جزئیات ، و 000 که به صورت رسمی در بین افراد سازمان به آسانی قابل انتقال هستند همه دانشی تصریحی به حساب می آیند .در مقابل دانش ضمنی شخصی بوده و فرموله کردن آن بسیار مشکل است این نوع از دانش که از طریق تسهیم تجربیات با مشاهده و تقلید اکتساب می شود ریشه در اعمال ، رویه ها ، تعهدات ، ارزشها و احساسات افراد داشته : قابل کد گذاری نبوده از طریق یک زبان مخابره نمی شود دانش ضمنی و تصریحی مکمل یکدیگرند و این بدان معناست که برای ایجاد دانش هر دوی آنها ضروری هستند از این رو آنچه ما دانش می خوانیم از طریق تعامل بین دانش ضمنی و تصریحی و نه هر کدام به تنهایی ایجاد می شود .

به طور کلی در رابطه با مدیریت دانش و خلاقیت منابع انسانی در سازمان دو راهبرد اساسی زیر مطرح است نخست استفاده بهینه از فناوریهای موجود در سازمان جهت به کارگیری و کاربرد بهتر دانایی در داخل شرکت است . به عنوان مثال ایجاد پایگاه داده ای از فهرست افراد با تجربه در فعالیتی خاص می تواند در صورت لزوم برای پردازش اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد این عمل باعث می شود تا شرکتها دانسته های موجود در سازمان را به همراه دانایی تک تک کارکنان بر حسب مورد شناسایی کنند راهبرد دوم ، که گاهی نوآوری دانایی نامیده می شود زمانی است که کارکنان از ارزشها و معیارهای سازمان شناخت کافی داشته و قادرند ایده های خلاقانه خود را در جهت تولید محصول و خدماتی نو و ارزشمند به کار بگیرند


  
  

طرح و پروژه های صنعتی ایرانی در حوزه های مختلف آینده روشنی را برای این بخش مهم و حیاتی از اقتصاد ملی ایران رقم زده است میزان اتکا و استناد اقتصاد ملی به صنعت به گونه ای است که طراحان تدوین سند چشم انداز 20 ساله کشور راهی جز پیش بینی شکل گیری صنعت قوام یافته و مستحکم برای کشور در پایان هدف گذاری خود متصور نشدند در واقع این آینده نگری با لحاظ تحولات پر شتاب در عرصه صنعت جهانی و منطقه ای و همچنین با توجه به پتانسیل ها و ظرفیت سازی در بخش منابع انسانی کشور ، صورت گرفته است به همین دلیل میزان انطباق آینده نگری مزبور با واقعیت های قابل تحقق در آینده تردید ناپذیر بوده و به همین دلیل است که امروزه شاهد شتاب قابل ملاحظه ای در اجرای طرح ها و پروژه های صنعتی کشور هستیم .

امروزه ظرفیت سازی در منابع انسانی و به ویژه در بخش مدیریت و شناسایی و پرورش مدیران و راهبران آینده صنعت به شکل استثنایی در نهادهای مدیریت صنعتی دنبال می شود و از این حیث رتبه کشورمان در این خصوص در مقایسه با کشورهای همجوار در سطح بالایی قرار دارد در واقع بخش های مختلف صنایع ایرانی به چرخش مداوم مستمر و پویای نخبگان صنعتی نیازمند است که از ضرورت های نوین تحول و نو آوری در چرخه صنایع به شمار می رود از این لحاظ کمبود جدی در زمینه پرورش مدیران و راهبران آینده عرصه صنایع ملاحظه نمی شود آنچه که هست وجود روزنه ها ، و شکاف هایی ظاهرا پر نشدنی است که امکان برنامه ریزی متقن و منسجم را برای بهره گیری مناسب و مطلوب از منابع انسانی سلب می کند این روزنه ها نیز در صورت شناسایی و مطالعه تمام عیار قابلیت انسداد را دارند و این روندی است که در حال حاضر در چارچوب تربیت مدیران آینده در حال انجام است .

بی شک برای رسیدن به آینده ای که ایران اسلامی بتواند در میان قاطبه کشورهای همجوار و جهان اسلام ویژگی خاصی در عرصه صنایع پیدا کند راهی جز پرورش نخبگان صنعتی در چارچوب تربیت مدیران آینده نداریم . 


  
  

در دیدگاه حضرت امام خمینی (ره)کار کردن و تلاش نمودن در زمینه های علمی ، سیاسی و اجتماعی و اخلاقی جایگاه ویژه ای دارد و سیره و روش او در طول عمر پربرکتش دلیل بر این مطلب است لذا با این دیدگاه از سخنان ارزشمند او بهره خواهیم برد .

امام در کلام بسیار زیبائی می فرماید : کار مثل جلوه حق تعالی می ماند که در تمام موجودات سرایت کرده است همه موجودات کار در آنها هست و با کار درست شده اند همه ذرات وجود کارگرند حتی ذرات اتمی که در این عالم طبیعت هست اینها کارگر هستند با هوشیاری همه ذرات عالم فعالند و هوشیارند لکن ما گمان می کنیم که هوشیار نیستند و ان من شی ء الا یسبح بحمده و لکن لا تفقهون تسبیحهم همه مسبح حقند همه کارگران حق هستند همه مطیع حق تعالی هستند و کار در همه جا هست و عالم سرتاسر روز کارگر است نه یک روز روز کارگری است سرتاسر عالم روز کارگر است سرتاسر عالم کارگر است و سرتاسر عالم کار است یعنی ذرات وجودی که انسان را و دیگر حیوانات را به ارادت الله تعالی موجود می کنند کارگرند و انسان کار است اثر کار آنهاست تمام این موجوداتی که در عالم ملاحظه می کنید اثر کار فعالانه جنود الهی است جندالله همه کارگر هستند خدای تبارک و تعالی مبداء کار است .

کار کردن انبیاء

و همچنین در کلام دیگری از امام (ره) جایگاه ویژه انبیاء الهی را به عنوان مربیان و راهنمایان بشریت در رابطه با کار می خوانیم که فرمودند : انبیا با دست خالی می آمدند کارهای بزرگی می کردند پیغمبر اکرم چی بود ؟ خوب یک شبانی بود در مکه ، همه هم با او مخالف بودند و اذیتش هم می کردند و چه می کردند منتها ( مومن ) بود اما این یک شبان پا شد یک همچو کاری کرد که حالا دنیا را این طور کرده .

حضرت عیسی هم همین طور ، حضرت موسی هم یک شبانی بود آن هم این طور ، حضرت ابراهیم هم همین طور 000 و عمده همان است که نقطه اتکا ، خدا بوده است برای خدا بوده حرکت برای خدا سیر الی الله تعالی بوده سیر الی الله تعالی چون بوده است هر کاری که می کردند الهی بوده .

امام در این کلام ضمن اهمیت دادن به کار و تلاش و اینکه انبیاء از کجا آغاز کردند و به کجاها رسیدند را بیان می دارد هم اصل تلاش را مطرح می کند و هم جهتی که باید در کار باشد را اعلان می دارد . 


  
  

مسئولیت پذیری در راستای هدف و ایجاد حس توانمندی است وقتی مسئولیتی را به گردن می گیرید و عواقب آن را از ابتدا تا انتها به عهده می گیرید عملا توانایی و خودباوری خود را به خود و اطرافیان تاکید می کنید .

بیکاری ، عدم مسئولیت پذیری و گرفتن حالت انفعالی عملا شما را در اقدام کاری محدود می کند اقدام و خود را در جریان یک هدف انداختن و فعال بودن یکی از راههای موثر در پرورش اعتماد به نفس است در زمینه های مختلف مسئولیتی را بپذیرید حتی در خانه و محیط کار و در مسافرت های دسته جمعی سریعا مسئولیتی را قبول کنید .و اجازه ندهید به عنوان یک عضو انفعالی و بی تفاوت در گروه های اجتماعی جای بگیرید .پیش از آنکه به شما در محیط کار و در جمع دوستان مسئولیتی بدهند خودتان در پی پذیرش مسئولیت باشید .

نکته مهم : در صورتیکه دیگران به شما مسئولیتی را واگذار می کنند مسئولیت آن اموری را بپذیرید که مطمئن هستید توانایی انجام درست و عالی آن را دارید .

در صورتی که موضوع مسئولیت شخصی است و ضرر همکانی به دنبال ندارد مسئولیت بیشتر و بالاتری را در نظر بگیرید حتی اگر احتمال می دهید که نتیجه مطلوب نگیرید نه تنها مسئولیت پذیر باشید بلکه مسئولیت پذیری خود را مدام به خود تاکید کنید .مثلا هر صبح که در محل کار خود حاضر می شوید به خود بگوئید من مسئول رسیدگی به این کارها را تا پایان وقت کاری را دارم و در پی اجرای صحیح آن باشید .


  
  

چگونه وقت بیشتری داشته باشیم ؟                        نویسنده Walter suha             مترجم : علی بابائی

حق با شماست همه ما می دانیم که هر روز تنها 24 ساعت فرصت داریم و نوع فعالیتی که می کنیم در این زمینه هیچ تاثیری ندارد نمی توانیم زمان را افزایش دهیم اما آن چه که می توانیم انجام دهیم ایجاد برخی تغییرات کوچک در نحوه صرف وقت در 24 ساعت است طوری که واقعا احساس کنیم زمان بیشتری در اختیار داریم .همه چیز به تصمیم گیری درباره کنترل زمان بستگی دارد نباید اجازه داد زمان شما را کنترل کند برای این منظور باید به روشنی بدانید به کدام طرف می روید ؟ اهدافتان چیست ؟ چه آینده ای می خواهید داشته باشید ؟ و دیدگاهتان درباره زندگی ایده آل چیست ؟ اگر فهمیدید چه چیز برایتان مهم است بقیه امور هیچ دشوار نخواهد بود در ادامه اقداماتی توصیه خواهد شد که به شما اجازه می دهد استرس کمتری داشته باشید قاطع تر عمل کنید و کنترل امور را بیش از پیش در اختیار بگیرید .

1-    یک یا دوزمینه ای را که قصد دارید در این دوره از زندگی بر آن ها تمرکز کنید مشخص کنید : برای مثال اگر خانواده ای دارید که شما سرپرست اصلی آن هستید حتما یکی از آن زمینه ها همین خواهد بود همچنین اگر شغلی دارید که از آن راضی هستید زمینه دوم آن خواهد بود در یک دوره از زندگی نمی توانید طرح های بزرگ بیشتری را اجرا کنید ( مگر آنکه این طرح ها مستقیما بر یکی از زمینه های اصلی یاد شده تاثیر گذارند )

2-   اولویت اصلی خود را مشخص کرده و زمان خود را صرف آن ها کنید . بیست درصد از مواردی که ما زمان خود را صرف آن می کنیم هشتاد درصد نتایج را عاید ما می کند به عبارت دیگر حدود هشتاد درصد آنچه ما انجام می دهیم در واقع بی اهمیت است آن بیست درصد موارد شما کدام ها هستند ؟ آیا پیدا کردن مشتری های جدید رقابت با دیگران ، بازاریابی ، یا گذراندن زمان کافی با کودکان تان است ؟ ترتیبی دهید زمان خود را صرف همان بیست درصد موارد کنید نه صرف برنامه کاری فرد ی دیگر 

3-    برای هر روز موضوعی اصلی انتخاب کنید .از خود بپرسید امروز موضوع چیست ؟ پاسخ این پرسش ممکن است تولد یکی از دوستان ، تهیه گزارش ماهیانه بازی ، با فرزندان ، رسیدگی به امور مالی ، تدوین برنامه کاری یا 000 باشد اگر چه شما به امور دیگری نیز می پردازید اما داشتن یک موضوع مهم و اصلی در هر روز به شما کمک می کند متمرکز باشید و با سرعت لازم به طرف هدف از پیش تعیین شده خود حرکت کنید .

4-    هر روز حداقل ده دقیقه هیچ کاری انجام ندهید .در حالیکه شما تصور می کنید وقت کم دارید این کار احتمالا غیر ممکن به نظر می رسد اما نتیجه ای که از در نظر گرفتن چند دقیقه برای در جایی نشستن و هیچ کاری نکردن نصیب شما می شود بسیار اعجاب آور است ممکن است بخواهید چشم های خود را بسته و چرت کوتاهی برای تجدید قوا بزنید هنگامیکه دائما در فعالیت هستید برای انجام بهتر کارها ایده های خلاقیت آمیز به ذهنتان نمی آید راه حل برای وضعیت های دشوار پیدا نمی کنید و حتی ممکن است برخی از فرصت های بزرگ را که نصیب شما شده اما آنها را به دلیل مشغله زیاد کاری نمی بینید از دست بدهید .

5-   دقت کنید انجام چه اموری را در زندگی به تعویق انداخته اید و علت این امر را کشف کنید .به تعویق انداختن آن قدر که شما تصور می کنید بد نیست در واقع اغلب اوقات به تعویق انداختن کارها پرچم قرمزی است که شما را به امری متوجه می کند کاری را که شما به تعویق انداخته اید شاید اصلا تمایلی به انجام آن نداشته اید بلکه کسی دیگر ترتیبی داده که شما فکر کنید باید آن کار را انجام دهید اگر چنین است آن کار را از ذهن خود پاک کنید گاهی اوقات نیز به این دلیل کاری را به تعویق می اندازید که اطلاعات یا مهارت لازم برای انجام آن را در اختیار ندارید به جای سرزنش خود پاسخ ها را بیابید شاید علت این باشد که راه حل درست را نیافته اید یا از انتخاب های کنونی راضی نیستید و مدتی زمان برای فکر کردن نیاز دارید اگر این طور است فعلا کاری کاملا متفاوت را انجام دهید و برای مدتی ذهن خود را از آن موضوع منحرف کنید راه حل مناسب را خواهید یافت این احتمال نیز وجود دارد که خود کار سخت است و شما حتی نمی دانید از کجا باید آغاز کنید در این حالت طرح را به چند مرحله تقسیم کنید و هر مرحله را جداگانه انجام دهید زودتر از آنکه متوجه شوید می بینید کار انجام شده است

6-   نه گفتن به هر چیزی که به نفع شما نیست و درراستای یک یا دو زمینه اصلی زندگی تان نیست را آغاز کنید .این شاید یکی از قدرت بخش ترین اقداماتی باشد که تاکنون انجام داده اید شاید در ابتدا این کار سخت باشد اما هنگامیکه نه گفتن را آغاز کنید بیش از هر زمان دیگر احساس می کنید عنان امور زندگی خود را در دست گرفته اید همچنین ضرورتی ندارد احساس کنید باید توضیح زیادی بدهید گفتن نه نه متشکرم و در حال حاضر نه کافی به نظر می رسد باید کنترل اموری را که انجام می دهید در دست داشته باشید و در برابر اموری که بیشترین نفع را برای شما ندارند و کاملا در راستای اهدافتان نیستند مقاومت کنید .

7-   اکثر وقت خود را صرف اموری کنید که در آن ها مهارت دارید هنگامیکه از انجام کاری متنفرید یا انجام آن را فوق العاده دشوار می دانید در حال شنا کردن خلاف جریان آب هستید و به شدت انرژی خود را از دست می دهید به نقاط ضعف خود قدرت ندهید ! چون در همه امور تخصص ندارید نباید احساس گناه کنید اجازه دهید آن کار را متخصص آن انجام دهد شما هم در آنچه که عاشق انجام آن هستید تبحر پیدا کنید هر گاه به کاری که انجام می دهید علاقمند بوده و در آن متبحر باشید سطح انرژی شما بالا باقی می ماند و زندگی شما در کل بسیار لذتبخش تر خواهد بود .

8-   آن برنامه ای که قول داده بودید در عرض یک هفته انجام خواهید داد اما هنوز باقی مانده است را به یاد می آورید ؟ احتمالا برای رعایت برنامه زمانی آن طرح حداکثر تلاش خود را کرده اید اما موفقیت حاصل نشده است پیشنهاد می کنم زمان انجام یک کار ، وظیفه یا 000 را دو یا سه برابر آنچه تصور می کنید تخمین بزنید اگر زودتر آن را انجام دادید که عالی است اما اگر وعده بدهید و سر وقت کار را انجام ندهید احساس شکست خواهید کرد همچنین در این حالت فشاری را بر خود تحمیل کرده اید که از زمان قول دادن انرژی شما را گرفته است .

9-   چند کار را همزمان انجام ندهید . اگر شما هم مانند نود درصد افراد باشید کسی هستید که عادت دارید تعداد زیادی از کارها را یکباره و در یک زمان انجام دهید زیرا تصور می کنید با این کار در وقت خود صرفه جویی کرده اید در این حالت آنچه عملا اتفاق می افتد این است که هیچیک از آن کارها توجه کامل شما را به خود جلب نمی کند احتمال اشتباه افزایش می یابد و احتمالا در بلند مدت وقت بیشتری را صرف خواهید کرد زیرا کاملا روی آنچه انجام می دادید تمرکز نکرده بودید هنگامیکه دو یا چند کار را همزمان انجام می دهید یک یا چند عدد از آن ها قربانی بی توجهی شما خواهد شد برای مثال صحبت کردن تلفنی با یک مشتری بالقوه و همزمان پرداخت صورتحساب . در این حالت چون آنقدر که باید به طرف صحبت خود توجه نمی کنید مشتری را از دست می دهید .همچنین ممکن است در حساب و کتاب خود اشتباه کنید در نتیجه مجبورهستید همه چیز را از نو مورد بازبینی قرار دهید قبل از شروع هر کار ، فضایی را در مقابل خود خلوت کنید طوری که فقط کاری را که هم اکنون می خواهید انجام دهید در برابر شما باشد از اینکه با این کار چه قدر میزان تمرکز شما افزایش خواهد یافت متعجب خواهید شد

 ده دقیقه زودتر سر قرارها حاضر شوید . به جای زمان قرار ملاقات زمانی را که باید برای رسیدن به محل مورد نظر حرکت کنید در سر رسید خود یادداشت کنید ترتیبی دهید که ده تا پانزده دقیقه اضافی وقت داشته باشید در این حالت زودتر از زمان مورد نظر به مقصد می رسید هنگامیکه به محل می رسید ذهنتان آرام است اضطراب ندارید و احساس می کنید زمان بیشتری در اختیار دارید .هنگامیکه این ده اقدام را انجام دادید احساس می کنید فرصت و زمان بیشتری دارید در این حالت برنامه شما شامل کارهایی است که ( شما ) مایلید انجام دهید نه تعداد زیادی تعهد که پذیرفته اید زیرا احساس می کردید باید می پذیرفتید نه گفتن بسیار آسانتر است زیرا با این کار درباره آینده زندگی خود تصمیم گرفته اید در عمل وقت بیشتری برای انجام کارهایی که برای ( شما ) مهم هستند خواهید داشت .    


  
  

فضای فعلی صنعت ایران را می توان با جمله زیر توصیف کرد :

میدانی که در آن رابطه میان انگیزه طبیعی مالکیت با روند سود آوری و فعالیت های معطوف به کار تخریب شده است برای توصیف بیشتر این تعریف تنها کافی است به این نکته توجه کنید که آن پیوندی که در بخش خصوصی نیرویی مثبت محسوب می شود در بخش دولتی رانت و فساد پدید می آورد یعنی وجود انگیزه سود آوری بیشتر برای صاحب سرمایه و مدیر بخش خصوصی آن هم از سازمان تحت مالکیت خود یک امر طبیعی محسوب شده و می شود که تمامی دولت ها بر روی آن حساب باز می کنند تابتوانند وی را به فعالیت بیشتر برای تنوع کیفی و افزایش کمیت ها واداشته و در نتیجه ثروت بیشتر عاید جامعه کنند اما همین انگیزه سود شخصی در یک مدیر دولتی تبدیل به عاملی برای ایجاد فساد می شود و به همین دلیل دولت ها در این شرایط مجبور می شوند بر روی انگیزه های معنوی مدیران خود در نهادهای تولیدی صنعتی تحت مالکیت خود حساب باز کنند اما مشکل بزرگ آن است که انگیزه های مادی ( نظیر سود شخصی بیشتر ) خود جوشند در حالی که برای استفاده از انگیزه های معنوی نه تنها باید شرایط تربیتی و فرهنگی ویژه ای پدید آورد بلکه ناچاریم برای بقای انگیزه معنوی در کارکنان مذکور محیط اطراف آنها را انباشته از آموزش ارتباطات معنوی کنیم تاانگیزه معنوی کوشش برای توسعه کشور بر انگیزه سود شخصی غالب شود .

ملاحظه می فرمایید که گرایش به سوی سرمایه داری دولتی به ویژه در آن دسته از نهادهای توسعه ای که ناچارند مدیران خود را از انگیزه های قوی توسعه ای بهره مند بسازند چگونه موجب اختلال در توسعه خواهد شد در این شرایط جامعه نمی تواند از انگیزه های قوی سالم و طبیعی افراد برای تحرک آنها در محیط کار بهره برد و در عوض ناچار می شود با سرکوب این انگیزه های طبیعی در مدیران دولتی آنها را در فضای دو گانگی شدید رفتاری سرگردان سازد وجود چند گانگی رفتاری که با افت بهره وری در نظام های بوروکراتیک دولتی و به ویژه در مدیران نهادهای صنعتی که در تملک دولت اند همراه می باشد از این نکته مهم ناشی می شود که در چنین نظام هایی ناچار می شوند انگیزه های طبیعی و مهم فرد یعنی تمایل به اخذ ثروت و سود بیش تر را سرکوب کنند چرا که با جدایی پیوند مالکیت و مدیریت مهم ترین نیروی توسعه یعنی انگیزه تولید ثروت بیش تر برای خود تبدیل به نیروی فساد آمیز می شود آنان ناچارمی شوند برای مدیر دولتی انگیزه های معنوی دیگری مثلا خدمت به جامعه را تدارک ببینند تمایز انگیزه های مادی با فرهنگی در آن است که انگیزه های مادی خودجوشند یعنی همه می خواهند صاحب ثروت و قدرت شوند و برای این هدف فعالیت می کنند اما برای ایجاد انگیزه های مادی از جایگاه طبیعی تحرک شان

رانده شدند و به حوزه هایی انتقال یافته اند که ایجاد فساد می کنند ( نظیر انتقال از حوزه مالکیت مولد خصوصی به دولتی ) به هر صورت وجود این جریان ترتیبی که ایجاد آن ساده هم نیست بسیار ضروری میباشد .

در نگاهی دیگر همین ناتوانی در تبیین دو گانگی اثر انگیزه های مادی از یک سو و ضرورت ایجاد انگیزه های معنوی از سوی دیگر است که به بزرگ ترین معضل اجتماعی در سازمان های تحت پوشش دولت در آمده است : معضل فساد و دو گانگی رفتاری کارکنان . این معضل به ویژه در کشور ما که دولت ثروتمندترین واحد اقتصادی نیز می باشد بسیار جدی است علت آن است که جریان این دو گانگی به سرعت در تمامی بافت اقتصادی جامعه نفوذ کرده و می کند فضای فعلی تحرکات اقتصادی جامعه به واقع از نابجایی تحرک انگیزه ها در رنج است .

برای این مهم چه باید کرد ؟

در شرایط خاص سرمایه داری دولتی از مدیران خود موجوداتی با رفتاری دو یا چند گانه و به شدت در معرض خطر فساد ساخته است به راستی چرا جامعه خود را ناچار می کند که تمامی انگیزه های طبیعی و سالم افراد را که مهم ترین نیروی توسعه است به میدانی آورد که تبدیل به دیو فساد گردند در جایی فرشته توسعه و در جایی دیگر دیو فساد !!

آن کدام آدم عاقلی است که فرشته توسعه را به دیو فساد تبدیل کند ؟   


  
  
   1   2      >